Portfolio, jak bankovních tak nebankovních subjektů, je opravdu rozsáhlé. Kdekdo se tak může při výběru správné hypotéky cítit zahnaný v koutě. Hypotéka na stavbu domu Fahd, rekonstrukci, koupi nemovitosti nebo tzv. americká hypotéka mají rozdílné smluvní podmínky a vyznat se v nich může být složité i pro úvěrového specialistu. Víte, jaké jsou nejdůležitější rozdíly mezi jednotlivými hypotékami? Je to nejen účel, ale i úroková sazba, maximální výše vypůjčené sumy nebo i doba splatnosti.
- Účelovost
Asi nejdůležitější rozdíl mezi klasickou hypotékou a tou americkou je v účelu využití. Zatímco první zmiňována je účelová a tudíž velmi svazující, ta druhá benevolentní a pro každého. Americká hypotéka je neúčelová a peníze z ní lze v podstatě čerpat na cokoliv vás napadne – cestování, studium, koupě nemovitosti atd.
Jak už bylo výše zmíněno, klasický hypoteční úvěr je účelový úvěrový produkt. Banky tak vyžadují veškeré výdaje dokládat pomocí účtenek, faktur a smluv. Což může být pro někoho až příliš nepohodlné.
- Úroková sazba
I úroková sazba se u těchto dvou hypotečních úvěrů diametrálně odlišuje. Právě kvůli neúčelovosti je pro mnoho lidí americká hypotéka jasnou volbou, jen je potřeba vzít na vědomí, že tato pomyslná benevolentnost je do jisté míry vykoupena vyšší úrokovou sazbou. Částka, která je následně nutná vrátit věřiteli se může výrazně navýšit. I přesto je americká hypotéka daleko výhodnějším řešením než dlouhodobé spotřebitelské úvěry.
Průměrná úroková sazba u hypotečního úvěru se pohybuje kolem 2%, u americké hypotéky je to samozřejmě úrok o něco vyšší, přibližně kolem 4-5%. Spotřebitelské úvěry jsou na tom však z hlediska úrokové sazby nejhůře, v tomto případě může dosahovat až 11%. Je tedy velice důležité si dobře promyslet, který úvěrový produkt pro vás nakonec bude tou nejlepší volbou.