Měla by vás chránit před možným zraněním, například vyvrknutím či podvrknutím kotníku. V tom případě jsou vhodné vyšší boty s kotníkovou variantou, která kotník pevně zafixuje a také ho přirozeně zateplí.
Kdežto nízká treková obuv je vhodná pro letní teplejší dny,a ne do tolik členité trasy.
Pro putování krajinou, ať zimní či jarní, je dobré myslet také na to, aby bota byla nepromokavá, to je dost důležitý důvod, proč nešetřit na koupit kvalitních trekových bot.
A právě pro toto deštivé či zimní období doporučujeme obuv s úžasnou voděodolnou membránou. Není to již žádná novinka. Ti, kdo pravidelně putují, ji velmi dobře znají a oceňují ji. Voděodolná membrána totiž vršek boty chrání před promočením a její druhý úkol je odvádět vlhkost z boty směrem ven. Přesto, že se jedná o nepromokavý materiál, nepodceňujte impregnaci a boty vždy před prvním venkovním použitím důkladně naimpregnujte, a to nejlépe několika vrstvami, které nanášejte vždy až po uschnutí té předchozí. I m p r e g n a c í prodloužíte životnost boty a její báječné vlastnosti.
Pro impregnaci používejte vždy speciální přípravky, které bývají určené pro různé druhy materiálů.
Nepodceňujte zavazování trekové obuvi.
Zdá se vám dětské – hovořit o zavazování tkaniček? Ba ne, může to sice vypadat legračně, ale zavazování bot může mít pro vás velký význam při výšlapu do hor. A to proto, že většina bot je zpravidla vybavena i háčky, které zavazování právě usnadňují a tím i více zpevní botu okolo kotníku. Tkaničky totiž musejí být maximálně utažené, aby byl váš kotník pevně zafixován a tím pádem i stabilizován proti případnému poranění či otřesům a nárazům, které budete potkávat cestou …
Zavazování je věda.
Pokud míříte „nahoru“, pak lehce povolte utažené tkaničky kolem kotníku pro snadnější pohyb vzhůru. Ale během sestupu kotník řádně upevněte, protože jen tak ho zajistíte proti poškození na členitém povrchu.