Houbaření je pro mnohé z nás velké hobby. Brouzdat po lese hledat a sbírat houby můžeme jen pro svoji potěchu a relaxaci, ale přiznejme si upřímně, že najít pořádného hříbka nebo jiný houbařský úlovek udělá radost každému houbaři.
Potulujeme se s košíkem po lese v očekávání, že za dalším stromem najdeme tu správnou houbu. Mnozí houbaři ani své úlovky nekonzumují, přesto se, ale houbaření věnují.
Neleníme, abychom na houby vyrazili v časných ranních hodinách. Důležitá je, ale důkladná znalost hub, protože v opačném případě by se nám tato záliba mohla stát osudnou. Některé smrtelně jedovaté houby lehce zaměníte za ty jedlé. Sbírejte raději houby, které opravdu dobře znáte nebo se vydejte do lesa s atlasem podle, kterého budete schopni houby určit.
Mějte na paměti, že u některých hub je sbírání zakázáno z důvodu, že jsou vzácné a chráněné. Respektujte to a houby nechte tam, kde je naleznete.
Jestli máte houby rádi, ale nejste zastáncem hledání hub v lese, zkuste si je vypěstovat doma.
Není to žádný problém. Na zahradě si můžete vypěstovat až několik druhů hub. Většina vypěstovaných hub má léčivé účinky třeba jako hlíva ústřičná, lesklokorka lesklá.
Lesklokorku můžete znát pod jiným názvem reishi. Používá se převážně v čínské medicíně. Stejně jako hlíva ústřičná posiluje imunitní systém a snižuje krevní tlak.
Rozhodnete-li se pro její pěstování, kupte si sadbu od ověřených prodejců, kteří vám podrobně vysvětlí jak houbu pěstovat, kdy sklízet a jak ji nejlépe upravit, abyste plně využili její léčivé účinky.
Sadbu hlívy ústřičné a žampiónů nejdete skoro v každém hobby marketu. Již v připraveném substrátu.
Další zajímavou houbou s nevšedním vzhledem je korálovec ježatý. Korálovec připomíná mořský korál, odtud je jeho název. Svým vzhledem upoutá každého. Houba je, ale velmi vzácná v přírodě ji pravděpodobně naleznete, jen pokud budete mít opravdu hodně štěstí.