Pokud někomu řekneme, že se podobá zvířeti, které se jmenuje LENOCHOD, asi ho příliš nepotěšíme. Jenže člověk bývá líný proto, že se mu chce a lenochod to má napsané přímo přírodou ve svém rodném listě. Ale uznejte sami, někdy bychom si to s ním klidně prohodili.
· Lenochod tříprstý spí denně asi dvacet hodin.
· Asi tak dvě a půl hodiny se nějakým způsobem hýbe.
· Hodinu a půl se věnuje svému žaludku.
Většinu dne stráví ve větvích stromů. Je k tomu dobře uzpůsoben. Na úzkých chodidlech má drápy, které spíše připomínají háky. Díky nim se umí přemístit z větve na větev. Jeho pohyb spíše připomíná houpání se z větve na větev nežli nějaký náročný skok. Takto se umí „přehoupat“ za hodinu až do vzdálenosti tří kilometrů.
Pro svůj způsob života je přizpůsobený
Ze stromu se na pevnou zem spouští jen zřídka. Jeho končetiny nejsou na chůzi (nebo snad běh) vůbec uzpůsobeny. Na zemi spíše připomíná zapomenutého vojáka z války v Koreji, protože se zajímavým způsobem plazí.
o Lenochod slézá ze svého stanoviště na stromě také proto, že potřebuje vykonat potřebu.
o Ale jeho střeva jsou stejně naprogramovaná jako celý lenochod.
o Vyprazdňuje se jednou za deset dní, někdy i v delším časovém rozsahu.
o Plný žaludek tak může tvořit až třetinu jeho váhy.
Jelikož je lenochod téměř neustále zavěšen zády k zemi, příroda mu podle toho přizpůsobila i růst chlupů.Zatímco ostatním zvířatům roste srst od zad k břichu, lenochod to má obráceně. Je to prozíravé. Pokud prší, lenochod nepromokne. Voda mu steče po chlupech dolů. Většina lenochodů je zajímavě zbarvená. Jsou trochu dozelena. Je to způsobeno tím, že jim mezi chlupy rostou drobné zelené řasy. Ale toto zbarvení mívá jen ve volné přírodě, v tropických lesích. V zoologické zahradě je normálně hnědý. Čím dovede lenochod překvapit? Je to výborný plavec, který je schopný překonat i širokou řeku.