Jakmile se rozhodnete pro vícepatroví dům, neobejdete se bez schodiště. Je to nepřehlédnutelný prvek místnosti, a tedy i hlavni designový prvek. Ideální schodiště musí splňovat nároky na prostor, vzhled a samozřejmě praktičnost.
Na výběr je z mnoha provedení. Nejobyčejnější přímé schodiště je náročné na prostor. Je to ale komfortní klasika, známá již stovky let. Jestliže nedisponujete velkým prostorem nemusíte smutnit. Do menších prostor je ideální varianta točitých schodišť. Jejich hlavní nevýhoda může být určitý diskomfort při používání. Někomu se nemusí dělat dobře, když schází schody v kruhu, pro malé děti tyto schody také nejsou moc vhodné.
Další variantou schodiště je samonosné schodiště. Jak již název napovídá, schodiště budí dojem, jako by nemělo žádnou podporu. Právě z tohoto důvodu, že se nemusí tvořit spodní konstrukce, tyto schodiště krásně zapadnou do každého (i stísněného) interiéru. Můžeme si zvolit také variantu s podstupnicí. Tuto mužnosti rádi využijí všichni ti, co nesnesou, když vidí pod nohy při chůzi po schodech. Při volbě schodiště s podstupnicí se otevře možnost využít a vybudovat pod schody úložný prostor ve formě například skřínky.
Trh nabízí samonosné schodiště z mnoha materiálů. Nášlapy (schody) jsou nejčastěji vyráběny z dubu či buku. Jedná se o tvrdá a odolná dřeva, takže se schody neošlapou a vydrží časté používání. Naproti tomu smrk nebo bříza nejsou vhodné materiály, protože se jedná o měkká dřeva. Schody by se brzy sešlapaly a opotřebovaly. Volit si můžete mezi různými povrchovými úpravami dřeva.
Na výběr máte efekt přírodního dřeva, materiál je ošetřen pouze lakem nebo voskem. Lze si zvolit variantu mořenou do různých odstínů a barev nebo bělenou. Jestliže nepreferujete dřevěné samonosné schodiště, alternativní materiály mohou být mramor, umělý kámen či sklo. Spojovací prvky mezi schody jsou standartně vyráběny z nerezové oceli v různé povrchové úpravě.