Jenže je tomu skutečně tak? Vyberu namátkou tři, která jsou hodně propagována jak na internetu, tak i jinde.
Kokosový olej.
Tak tohle je prý prospěšné a neškodné. Bohužel, již málokdo ví, že má vysokou hladinu nasycených mastných kyselin. Většinou až 90 % u kterých je jasně potvrzena jejich škodlivost. Tyto jsou z jater „rozváděny“ do našeho těla v lipoproteinech VLD, čímž prokazatelně zvyšují hladinu cholesterolu. Je to celé samozřejmě trošku složitější, ale výsledek je ten, jaký zde uvádím.
Goji.
Nebo chcete-li, kustovnice čínská. A také kustovnice cizí. Jsou to žlutooranžové až červené bobule a dostanete je v každých větších potravinách. Podobně jsou na tom také bobule zvané Acai. Tyto všechny vysloveně neškodí a skutečně obsahují spousty vitamínů A a C, které jsou velmi dobré pro naši imunitu. Jenže jsou hodně drahé, a přitom výše uvedené antioxidanty můžete získat z mnohem levnějších druhů. Mimochodem, někteří autoři vitamín A nezmiňují, ale píší o vitamínu B2, takzvaném riboflavinu.
Jablečný ocet.
Pravděpodobně nejznámější superpotraviny, na kterou přešlo hodně lidí. Někteří „znalci“ jej doporučují pít na lačno. Co při tom řeknou zuby, respektive jejich sklovina raději nezmiňují. Také nějak moc nepíší o tom, že tento ocet skutečně snižuje glykemický index u některých potravin, ovšem totéž dokáže ocet každý. A pektin? Ten obsahují i celá jablka, ale i jiné plody.
Vybral jsem jen tři zástupce z velké rodiny. Nešlo mi ani tak o to, nějak hanět „zaručené“ informace, ale šlo mi o to podívat se na problematiku trošku blíže. Ostatně, kdo chce, najde si zajisté podobné informace a věřte, že jich není zrovna málo. Chce to jen hledat a pak se s trochou zdravého selského rozumu i zachovat. Ostatně, zdraví máte jen jedno. A to je skutečně dobré si pohlídat.
Proto buďte opatrní ke všem informacím o jakékoli potravině a raději si vše dvakrát prověřte.